WYSTAWY
KATOWICE - MUZEUM ŚLĄSKIE
Śląsk z nieba
01.03.2007 - 07.05.2007

01.03.2007 - 07.05.2007
Najpierw była "Ziemia z nieba" Yanna Arthusa Bertranda. Potem "Śląsk z nieba" Janusza Moczulskiego. Zaczęło się od fotografowania i zainteresowania ekologią, potem przyszło latanie. Z tego połączenia narodziła się pasja, której wynikiem jest akcja edukacyjna "Śląsk z nieba". Widziany oczami latającego fotografika Janusza Moczulskiego, Śląsk, to nie tylko hałdy, huty, kopalnie czy wiszący w powietrzu smog. Dostrzegł on także piękno i bogactwo tej ziemi - bo jak sam mówi - "z góry widać lepiej". To właśnie postanowił pokazać i uświadomić mieszkańcom Śląska, Polski a w końcu Europy, poprzez prezentację wystawy pod tytułem "Śląsk z nieba". Po raz pierwszy wystawę można było oglądać na Międzynarodowych Targach Ekologicznych "Poleko" w 2002 roku. W tym samym roku, jedno ze zdjęć pokazywanych na wystawie, przedstawiające kopalnię piasku w Szczakowej, zostało uhonorowane nagrodą firmy Bayer w konkursie "Ekologia w obiektywie". Pokazuje wyrobisko piasku w zachodzącym słońcu. Piękno kompozycji i złocistego koloru kontrastuje z obrazem zdewastowanej ziemi. Potem liczne, kolejne wystawy i ich pozytywny odbiór sprowokowały prace nad wydaniem albumu zdjęć pod tym samym tytułem. Do albumu, który zawiera ok. 120 fotografii, trzeba było wykonać nowe - bardziej aktualne zdjęcia. Znów sporo latania i fotografowania, ale dla autora to sama rozkosz. Po wielu godzinach lotu udało się skompletować zdjęcia tak, aby, można było je ułożyć w pewną historię - opowieść o śląskiej ziemi, która rozpoczyna się od niszczenia i degradacji a kończy na walorach pięknej, śląskiej przyrody.

Wystawa "Śląsk z Nieba" w ciągle nowej uzupełnianej na bieżąco treści obiegła całą Polskę, zahaczając o naszych południowych sąsiadów w Bohuminie i zachodnich w Oberhausen w Niemczech. Była prezentowana zarówno w wielkich salach wystawowych jak i w swojej pomniejszonej wersji w ośrodkach edukacji ekologicznej, ośrodkach leśnych i szkolnych. Dziś jest eksponowana chyba już 50-ty raz ale znowu w nowej, uzupełnionej aktualnymi zdjęciami odsłonie. W realizacji wystawy we wszystkich wersjach wiernie towarzyszyła jej pomoc ze strony fundacji Zielonej Ligi prowadzonej przez Annę Tarkowską. Fundacja w czasie licznych ekspozycji prowadziła dla dzieci warsztaty ekologiczne w oparciu zdjęcia lotnicze. Obecna prezentacja w Muzeum Śląskiem, w swojej kolejnej wersji z nowymi uzupełniającymi zdjęciami, zamyka program akcji edukacyjnej "Śląsk z Nieba".

"Za każdym razem, gdy wznoszę się w powietrze, towarzyszy mi to samo uczucie, codzienne troski stają się nieważne i zostają na ziemi, a ja patrzę na świat pode mną z niedostępnej dla większości ludzi, niebiańskiej perspektywy. Z wysoka wiele rzeczy niedostrzegalnych z powierzchni ziemi. Z tej perspektywy łatwiej ocenić nowe rozwiązania komunikacyjne, zlokalizować skrzętnie ukrywane nielegalne wysypiska śmieci, zobaczyć, jak szybko postępują inwestycje, a piękne pejzaże nabierają nowych barw. Z ptasiej perspektywy wielkie ludzkie sprawy stają się takie malutkie..." - Czy oglądającym zdjęcia choć trochę udzieli się nastrój autora?

Janusz Moczulski - z zamiłowania fotografik, z zawodu inżynier; trochę marzyciel trochę realista. Były fotoreporter tygodnika "Panorama" (z jego najlepszych czasów) i "Gazety Wyborczej", instruktor fotografii, od 15 lat prezes Górnośląskiej Oficyny Wydawniczej S.A. w Katowicach i redaktor naczelny magazynu ekologicznego "Zielona Liga". Pilot samolotowy Aeroklubu Śląskiego, narciarz, surfingowiec, trochę muzyk. Fotografuje "od zawsze", mówi, że dzień bez fotografii to dzień stracony. Autor fotogramów od lat kilkunastu specjalizuje się w fotografii lotniczej.

Zdjęcia z wystawy i albumu są dostępne na stronie www.fotopress.pl

Muzeum Śląskie. 40-005 Katowice, al. Wojciecha Korfantego 3
Kontakt: www.muzeumslaskie.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2021 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.