WYSTAWY
WARSZAWA - GALERIA SENATORSKA
Andrzej Walczak - Fotografia
06.03.2007 - 27.03.2007

06.03.2007 - 27.03.2007
Galeria Sztuki Współczesnej "Rempex" prezentuje tym razem prace Andrzeja Walczaka, które w niezwykły sposób łączą dwie dziedziny sztuki: malarstwo i fotografię. Autorska technika naświetlonych na płótno i uzupełnionych malarsko lub przekształconych komputerowo detali zdjęć, daje zadziwiające efekty. W wystudiowanych kompozycjach pobrzmiewają nie tylko echa awangardy fotografii XX w., ale także wyraźne odniesienia do głębszej tradycji sztuk pięknych. W różnorodności tematów i ich ujęć zwracają uwagę zarówno "Tory", silnie kojarzące się z malarstwem materii, jak i kompozycje figuralne o nasyconych barwach przywodzących na myśl nurt caravaggionistów. Jednocześnie, poza silnym walorem malarsko-estetycznym, prace Andrzeja Walczaka spełniają główny postulat fotografii, czyli opisują i niekiedy komentują widziany świat.

"Twórczość Andrzeja Walczaka jest niezwykła. Niezwykła tak, jak nieprzeciętnym człowiekiem jest sam Andrzej Walczak. Architekt i biznesmen o wielopłaszczyznowych zainteresowaniach, stale poszukujący nowych wyzwań życiowych. Jego osiągnięcia są imponujące, i aż trudno wyobrazić sobie, że są dziełem jednego człowieka. Od lat jedną z jego pasji stanowi fotografia. Aparat fotograficzny jest stałym elementem jego bagażu podróżnego, tak jak praca, nie tylko twórcza, w której nie ustaje i nie zwalnia tempa. Efektem poszukiwań twórczych są między innymi prace prezentowane w tym katalogu. Mimo sukcesu i związanych z tym niebezpieczeństw Andrzej Walczak umie cieszyć się życiem, odczuwać emocje i nie brak mu fantazji."
Jacek Michalak

"W pracach Andrzeja Walczaka odnajdujemy symptomatyczne wartości sztuki współczesnej: wyraźne dążenie do nadrealności, do czasowych i przestrzennych paradoksów. Charakterystyczną wieloznaczność, która potrafi wywołać u widza konkretne ciągi skojarzeniowe. Wartości te aktywnie formują się i przejawiają się w dwóch podstawowych stadiach pracy twórczej artysty: w procesie poszukiwania obiektu do zdjęcia, czyli odpowiedniego motywu czy tematu oraz później, w trakcie dokładnego i długotrwałego opracowywania fotografii poprzez dorysowanie konkretnych detali i pewnych transformacji komputerowych".
Prof. Wiktor Sydorenko

Galeria Senatorska, ul. Senatorska 11 (róg Miodowej), 00-075 Warszawa
Kontakt: www.rempex.com.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.