WYSTAWY
ŁÓDŹ - GALERIA FF
Zygmunt Rytka - Fotowizja
17.03.2007 - 13.04.2007

17.03.2007 - 13.04.2007
Fotograficzna dokumentacja historii Polski i świata ostatnich (prawie) trzech dekad, zrealizowana w specyficzny i przewrotny sposób, poprzez fotografowanie ekranu telewizora. Wielkoformatowe wydruki komputerowe, w sposób zmasowany docierając do wyobraźni odbiorcy, ukazują coraz bardziej dominujący wpływ mediów na kształtowanie naszych wyobrażeń świata.

Fotowizja

Zamiast typowego tekstu do katalogu o wspaniałości autora - kilka refleksji dotyczących tej wystawy... Ten katalog nie jest pewnikiem historycznym, ale Moim subiektywnym odczuciem z tamtych czasów i celowymi brakami w podpisach aby nakłonić odbiorcę do ewentualnych poszukiwań w internecie, encyklopediach, itd... W zbiorze "Kultura" celowo dobrane są postaci, których już nie ma miedzy nami. Nie ma osób obecnie działających - unikam w ten sposób wybierania, dobierania, wartościowania, a jednocześnie Tamtych przypominam i upamiętniam... Przekaz informacji - to główna podstawowa funkcja, dzięki której ukształtowało się życie i wyłoniło się nasze (ludzi) zaistnienie na Matce Ziemi. Kultura, polityka, informacja i wszystkie inne dziedziny przenikają się nawzajem kontynuując nasze dalsze istnienie... Wybitne osoby z różnych dziedzin życia powodują nowe, niezwykłe sytuacje, które przenikając się zmieniają mentalność ludzi i świat przez nich kreowany... A co teraz? Wzrosła gigantycznie ilość informacji, środki i możliwości przekazu oraz dostęp do nich... Rozwój cywilizacji polega na ciągłym... (Zygmunt Rytka, 2007)

Zygmunt Rytka
Ur.11.03.1947 w Warszawie. Realizuje prace w technice fotograficznej i wideo. Od lat "współpracuje" z górską rzeką Białka, gdzie powstały cykle "Obrazy uzupełniające" i "Ciągłość nieskończoności". Przyjmując, że kamienie trwają wiecznie i symbolizują wieczność Natury, wprawia je w ruch w swoich instalacjach, podważając przypisaną im statyczność ("Obiekty dynamiczne 2002-..."). Od lat 70-tych brał udział w życiu artystycznym kręgów neoawangardy jako artysta i dokumentator wydarzeń artystycznych. W 1974 roku miał pierwszą wystawę indywidualną pt. "Przedziały czasowe" w Galerii Remont w Warszawie. W latach 1975-77 pracował w Galerii Współczesnej w Warszawie. W stanie wojennym uczestniczył w działaniach łódzkiego "Strychu". W okresie od 1972-2000 realizował "Kolekcję prywatną" - zapis autorski życia kręgu artystów, z którymi był związany. Od 1979-99 (20lat) dokumentował fotograficznie spektakle teatralne w teatrach m.in. "Ochota", "Studio", "Ateneum", "Dramatyczny", "Prezentacje". Od 1972 uczestniczył w ponad 150 wystawach. Od 1974 miał 29 wystaw indywidualnych. Członek ZPAF od 1979. Dyplom i medal ZPAF "za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie fotografii". Mieszka i pracuje w Warszawie i Podkowie Leśnej.

Prace w zbiorach: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Galeria Wymiany w Łodzi, BWA w Lublinie, BWA w Zielonej Górze, Artoteka w Zielonej Górze, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i w kolekcjach prywatnych.

Galeria FF. Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18, 90-113 Łódź
Kontakt: www.galeriaff.ldk.lodz.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.