WYSTAWY
WARSZAWA - CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ
Manipulacje. O ekonomii kłamstwa.
19.03.2007 - 06.05.2007

19.03.2007 - 06.05.2007
Wystawa Manipulacje. O ekonomi kłamstwa podejmuje zagadnienia manipulacji, złudzenia czy nawet fałszerstw rozumianych jako strategie artystyczne. Strategie złudzenia i symulacje postrzegane są w życiu publicznym jako niemoralne z etycznego punktu widzenia, chociaż należą one do codziennej praktyki zarówno w ekonomii, jak i polityce. Czy w sztuce również, manipulacje i złudzenia można zawsze postrzegać jako działania nie fair?

Wystawa ukazuje codzienne doświadczenia zbiorowego i indywidualnego zachowania i grania artystów, jak również sfery artystycznych strategii (jako narzędzia i motoru produkcji iluzji oraz systemu odbioru). Upadek i desperacka próba konstrukcji, jak również porażka i sukces w próbie stworzenia czegoś wiarygodnego, zawiła fikcja i fabrykowanie wnikliwych sztuczek są włączone w prace artystów zaproszonych do uczestnictwa w wystawie. Stosują oni ukryte strategie działań, gdzie manipulacja jest środkiem w odstraszaniu i eksperymentowaniu z powszechnie przyjętymi podstawami rzeczywistości. W sztuce manipulacja występuje jako narzędzie negocjowania rzeczywistości - terenu świadomych oszustw artystów.

Począwszy od wszechogarniającego spektaklu politycznego i kulturowej mise-en-scene w pracach Christiana Tomaszewskiego, Catherine Sullivan i Zbigniewa Libery, nieoczekiwanego ponownego wykorzystania tradycji i dziedzictwa kulturowego w pracach Barta Stolle'a, Jana Simona i Markusa Schinwalda, przez zwodniczą grę ze stereotypami, pustymi przesłaniami politycznymi i hałasem medialnym w pracach Johana Grimonpreza, Benny'ego Nemerovsky Ramsay'a i Joanny Malinowskiej, uwodzącą i pełną atmosfery niesamowitości grę przestrzenną w dziełach Jorge Pardo i Juliana Rosefeldta, do uwięzienia w pułapce odniesień do historii sztuki, nieodpartego syndromu sprawdzania rzeczywistości i intoksykacji fantasmagorią w pracy Michała Budnego, jak i bajkowych wręcz taktyk i iluzorycznych gier Huberta Czerepoka, oraz jasności percepcji i dokładności, jako eksperymentu w dziedzinie uważnej obserwacji i precyzji emocjonalnej, jak ma to miejsce w dziełach Pascala Grandmaison i Runy Islam - rozciąga się kalejdoskopowa panorama artystycznych manewrów i nawigacji, pełna krzywizn trajektoria od uwodzenia do manipulacji - błotnisty teren świadomego zwodzenia - jako jedyna szansa zbliżenia do twórczości jako "wyznaczania ścieżki pomiędzy tym, co niemożliwe...".

Wystawa Manipulacje. O ekonomii kłamstwa prezentowana była podczas Biennale of Contemporary Art w Pradze (2005) oraz w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku (2006).

Michał Budny, Hubert Czerepok, Fundacja Galerii Foksal, Zbigniew Libera, Joanna Malinowska, Jan Simon, Christian Tomaszewski, (Polska); Pascal Grandmaison, Benny Nemerofsky Ramsay (Kanada); Johan Grimonprez, Bart Stolle (Belgia); Runa Islam (Wielka Brytania); Jorge Pardo, Catherine Sullivan (USA); Julian Rosefeld (Niemcy); Markus Schinwald (Austria)

Udział specjalny: Jarosław Fliciński

Kurator: Adam Budak

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Al. Ujazdowskie 6, 00-461 Warszawa
Kontakt: www.csw.art.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.