WYSTAWY
ŁÓDŹ - MIEJSKA GALERIA SZTUKI
Joanna Wiszniewska-Domańska - Alchemia podróży
12.04.2007 - 08.05.2007

12.04.2007 - 08.05.2007
Urodziła się w Łodzi. Tu też pracuje i mieszka do dziś. Dyplom PWSSP w Łodzi w pracowni prof. St. Fijałkowskiego uzyskała w 1972 r. Zajmuje się rysunkiem, grafiką i książką artystyczną. Jest profesorem Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi.

Główne miejsce w twórczości artystki zajmuje rysunek i grafika oraz obiekty przestrzenne dla których inspiracją jest człowiek i jego wnętrze. Ekspozycja przygotowywana przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi będzie zbudowana z 3 cykli prac, które rozwijały się na przestrzeni ostatnich kilku lat: "Alchemia podróży", "Marzyciele, Konstruktorzy", "Miasto Biblioteka". Cykle te zainspirowane zostały "Alchemikiem" Paulo Coelho i osnute są wokół poszukiwania drogi do samej siebie. Joanna Wiszniewska-Domańska jest artystką cenioną przez krytyków i odbiorców, ze względu na rzetelność rysunku, precyzyjnie dobraną gamę kolorystyczną, za pomocą których to narzędzi buduje niepokojące, intrygujące obrazy, odwołujące się do naszej pamięci i wyobraźni. Zazwyczaj umieszczana jest w kręgu oddziaływania surrealizmu. I właśnie ten kierunek poszukiwań zwrócił uwagę Fundacji Eugenio Granell, która zaprosiła artystkę do współpracy i przygotowała w Muzeum Fundacji w Santiago de Compostella jej wystawę indywidualną.

W recenzji z tamtej wystawy, tak pisał Carlos Delgado o pracach artystki: "Kolor i rysunek subtelnie i czysto zastosowany tworzy znakomite kompozycje, których pozorna prostota skrywa intrygujące studium pustych przestrzeni, rzeczy, rytmów i książek. Ten bardzo piękny plastyczny rygor i porządek jest obecny w jej najnowszych pracach, które możemy kontemplować na wystawie `Alchemia podróży`. Te powracające i głęboko niepokojące obrazy czynią z Joanny Wiszniewskiej-Domańskiej twórczą spadkobierczynię, najbardziej interesujących nurtów poetyki oraz metafizyki surrealizmu. (...) Na jej obrazach widzimy postacie odwrócone do nas plecami, formy o powiększonych kształtach, walizki, kufry i klatki, labirynty oraz latające ryby, istniejące obok siebie bez widocznego związku, w opuszczonej przestrzeni zdominowanej przez ogromne chmury. Nie ulega wątpliwości, że polska artystka za pośrednictwem tych elementów tworzy własny, osobisty świat rysunków, grafik i książek artystycznych. Wszystkie te składniki współtworzą tę samą scenę bez rozpoznawalnego wątku narracyjnego, a jednocześnie powiązane są trwałymi elementami swej obecności, a przede wszystkim wspólnym intrygującym duchem. (...)"

Miejska Galeria Sztuki Łodzi, Galeria Willa, ul. Wólczańska 31
Kontakt: www.miejskagaleria.lodz.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.