WYSTAWY
KRAKÓW - MUZEUM NARODOWE
Alina Kalczyńska, grafika, książka, witraż, prace z lat 1974 - 2004
28.05.2004 - 31.07.2004

28.05.2004 - 31.07.2004
28 maja 2004 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie zostanie otwarta wystawa monograficzna prac Aliny Kalczyńskiej Scheiwiller. Ekspozycja urządzona w Gmachu Głównym Muzeum, prezentować będzie dorobek artystki w zakresie grafiki artystycznej często unikatowej, książki oraz witrażu. Zostanie pokazanych 80 prac. Wystawie będzie towarzyszył obszerny katalog. Alina Kalczyńska, krakowska graficzka, mieszkająca w Mediolanie od 1980 roku jest artystką niezwykle wszechstronną. Zajmuje się grafiką artystyczną (drzeworyt, linoryt, serigrafia), użytkową (projektowanie książek, ekslibris, plakaty), witrażem, akwarelą, tkaniną artystyczną. We Włoszech znana również jako propagatorka współczesnej sztuki i literatury polskiej, organizatorka wielu wystaw i promocji książek. Utrzymywała zawsze żywe kontakty ze środowiskiem artystycznym w kraju biorąc udział w Międzynarodowym Biennale, potem Triennale Grafiki w Krakowie, organizując wystawy indywidualne w Muzeum im Przypkowskich w Jędrzejowie, Muzeum w Rabce, Muzeum Narodowym we Wrocławiu i w licznych galeriach. Była kuratorką wystaw książek włoskich w Bibliotece Jagiellońskiej, Muzeum Miasta Łodzi i w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Studiowała w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 1959 roku otrzymała dyplom z wyróżnieniem. Od 1972 jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia drzeworytników XYLON. W grafikach, począwszy od połowy lat siedemdziesiątych, artystka w skondensowanej, ascetycznej formie, wykorzystując motyw światła przedzierającego się lub emanującego przez szczeliny, starała się przekazać metafizyczne tajemnice egzystencji. Początkowo była to niewielka smuga wydobywająca się z pomiędzy płaszczyzn czerni. Potem, dzięki wprowadzeniu kolorów, prace stawały się coraz bardziej świetliste, transparentne uzyskując ekspresyjny, ale i metafizyczny wymiar. Doświadczenia związane z eksperymentami z przedstawianiem światła przeniosła tworząc witraże, malując akwarele oraz projektując książki-obiekty. Od 1980 współpracowała z dwoma mediolańskimi wydawnictwami męża Vanniego Scheiwillera: All'Insegna del Pesce d'Oro, zajmując się działem książki bibliofilskiej oraz Libri Scheiwiller, dla którego opracowywała nową szatę graficzną. W mężu zyskała wielkiego przyjaciela kultury polskiej. Dzięki Scheiwillerom współczesna polska sztuka i poezja stały się obecne w programie wydawnictwa. Najpierw pojawiły się tomiki poezji Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej ilustrowane grafikami Aliny Kalczyńskiej, opowiadania Sławomira Mrożka i Gustawa Herlinga Grudzińskiego, potem monografie poświęcone twórczości Jerzego Panka i Katarzyny Kobro.

Tradycja ta jest nadal kontynuowana, w ostatnich latach ukazały się monografie Tadeusza Kantora i Brunona Schultza. W 1998 roku za szatę graficzną do wydania bibliofilskiego poezji Trittico [Traktat] Wisławy Szymborskiej Towarzystwo Wydawców Książek w Warszawie przyznało artystce nagrodę. Z inicjatywy Aliny Kalczyńskiej i Vanniego Scheiwillera od 1981 roku były organizowane liczne wystawy grafiki polskiej w Bibliotece Miejskiej w Mediolanie oraz Instytucie Polskim w Rzymie. Pierwszą była wystawa zbiorowa Współczesna grafika polska, a potem indywidualne wystawy czołowych polskich artystów. W 1986 roku została zorganizowana wielka prezentacja grafiki polskiej w Padiglione d'Arte Contemporanea w Mediolanie, której towarzyszył obszerny katalog wydany przez Libri Scheiwiller, a 120 eksponowanych prac pochodziło z kolekcji własnej. W 2001 roku Muzeum Narodowe w Krakowie zaprezentowało część kolekcji Scheiwillerów dotyczącą grafiki krakowskiej.

Alina Kalczyńska jest laureatką wielu nagród w dziedzinie grafiki, a także w 1997 roku otrzymała Dyplom Uznania Ministra Spraw Zagranicznych RP za wybitne zasługi dla kultury polskiej oraz Nagrodę Wojewody Krakowskiego przyznaną przez prof. Jacka Majchrowskiego. Działalność Aliny i Vanniego Scheiwillerów na polu upowszechniania kultury polskiej we Włoszech i na świecie zostały docenione i uhonorowane jeszcze w 1994 roku nagrodą Société Européen de Culture [Stowarzyszenia Kultury Europejskiej]. Natomiast w 2000 roku Alina Kalczyńska otrzymała włoską nagrodę Premio Leonardo (Premio Speciale Polonia) za zacieśnianie więzów kulturalnych między Włochami a Polską. Wystawie towarzyszy katalog oraz plakat opracowany graficznie przez Profesora Ryszarda Otrębę. Kuratorzy wystawy: Katarzyna Podniesińska i Magdalena Czubińska

Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie, al. 3 Maja 1. Kontakt: www.muzeum.krakow.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.