WYSTAWY
ŁÓDŹ - MIEJSKA GALERIA SZTUKI
Transtkanina. W kręgu PWSSP i ASP w Łodzi
22.05.2007 - 15.07.2007

22.05.2007 - 15.07.2007
Wystawa Transtkanina - w kręgu tkaniny PWSSP i ASP w Łodzi odnosi się zarówno do niedawnej historii, jak i teraźniejszości. Jest próbą skomentowania w oparciu o środowisko artystów związanych z Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych, a obecnie Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi, fenomenu zaistnienia w latach 60. i 70. tkaniny jako autonomicznej formy sztuki. Jak wyglądał początek tej drogi w środowisku artystów łódzkich, jaką rolę spełniła w niej łódzka uczelnia i co jest obecnie obszarem penetracji i zainteresowania studentów i młodych absolwentów związanych z ASP? - wystawą tą chcielibyśmy stworzyć przestrzeń do dyskusji. Z jednej strony ekspozycja prezentuje artystów i pedagogów związanych z uczelnią w latach 50., 60., 70. i 80., dzisiaj nieżyjących lub z racji wieku już na ASP niewykładających. Ponieważ w historii nauczania projektowania tkaniny użytkowej i tkaniny artystycznej w łódzkiej uczelni zapisało się wiele wybitnych postaci, ekspozycja jest jedynie przypomnieniem kilkunastu spośród nich, a jednym z kryteriów wyboru była dostępność w kolekcjach muzealnych i prywatnych ich dzieł.

Główną część ekspozycji tworzą prace studentów i absolwentów uczelni po roku 2000, ze wszystkich istniejących w ASP pracowni tkaniny, kilku rzeźby, jednej pracowni kompozycji oraz trzech pracowni biżuterii. Taki sposób skonstruowania wystawy daje możliwość pokazania rodzaju "osi artystyczno-dydaktycznej" a także "osi pokoleniowej" pomiędzy poprzednimi generacjami pedagogów, które obszar sztuki dla tkaniny zdobyły, a młodymi ludźmi - artystami i projektantami - którzy z tego korzystają i chcą zademonstrować, w jaki sposób to czynią. Prezentowane są zarówno prace projektowe, realizowane w różnych technikach i technologiach druku na tkaninie, technikach tkackich, m.in. gobelinu i dywanu, wykonane głównie w uczelnianych warsztatach, jak i tkaniny unikatowe, instalacje oraz obiekty przestrzenne, działania flexible.

Ważnym elementem projektu jest włączenie do wystawy dokumentacji działalności poszczególnych pracowni Akademii i dokumentacji wielu prac studenckich. Całość wystawy jest po raz pierwszy podjętą próbą ukazania bogactwa tradycji artystycznej łódzkiej uczelni w dziedzinie projektowania tkaniny i ubioru w kontekście najnowszych realizacji tkanin unikatowych i obiektów przestrzennych. Otwarciu ekspozycji towarzyszyć będzie pokaz kilku kolekcji ubiorów, zaprojektowanych przez studentów ASP w Łodzi.

W tekstach towarzyszących wystawie odnajdą Państwo nazwiska wielu osób związanych z wydziałami, katedrami, pracowniami, które specjalizowały się w nauczaniu tkaniny. Podejmując starania, aby w katalogu przypomnieć jak najpełniejszy obraz środowiska osób zasłużonych dla kształcenia nowych generacji twórców tkaniny, pragniemy przywołać także pedagogów: Mieczysława Szadkowskiego i Mariana Wimmera. Ważną rolę pełnili w nauczaniu artyści malarze, a w szczególności: Stanisław Byrski, Stanisław Fijałkowski, Wiesław Garboliński, Zdzisław Głowacki, Marian Jaeschke, Tomasz Jaśkiewicz, Jerzy Kudukis, Stefan Krygier, Andrzej Łobodziński, Roman Modzelewski, Leon Ormezowski, Stefan Wegner, Krystyn Zieliński. Tym wszystkim twórcom wspomnianym na stronach katalogu wystawy Transtkanina i tym nauczającym, których nie zdołaliśmy przypomnieć z okazji wystawy, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi zawdzięcza swoją niekwestionowaną pozycję w zakresie kształcenia artystów i projektantów w dziedzinie tkaniny i ubioru.

Wystawie towarzyszy obszerny katalog, prezentujący zarówno prace historyczne, jak i wybrane realizacje każdego z młodych uczestników tej ekspozycji. Znajdziecie w nim Państwo również teksty przybliżające problematykę wystawy, autorstwa profesorów prowadzących Pracownie Katedry Tkaniny i Ubioru łódzkiej ASP.

Kuratorzy: Elżbieta Fuchs, Marek Wagner

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, ul. Sienkiewicza 44, 90-009 Łódź
Kontakt: www.miejskagaleria.lodz.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.