PORTFOLIO
JACEK YERKA

Urodził się w 1952 roku w Toruniu. W 1976 roku ukończył Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizował się w grafice. W pierwszych latach po studiach wystawiał plakaty, m.in. na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach w 1977 i 1979 roku, międzynarodowych Biennale w Lahti i Warszawie i innych. Od roku 1980 poświęcił się całkowicie malarstwu. Obrazy artysty trudno zakwalifikować jednoznacznie do określonego nurtu w sztuce. Może najlepiej określa je zwrot "realizm fantastyczny". Łączą one w zadziwiający sposób tematykę wyjętą jakby z marzeń sennych z dbałością o szczegół i solidnością warsztatu, nawiązującą do technik starych mistrzów. Jego obrazy, wystawiane w warszawskich galeriach Grażyny Hasse i Alicji Wahl, cieszyły się dużym powodzeniem, szybko zdobyły rozgłos za granicą (wystawy w Düsseldorfie, Londynie, Nicei, Genewie, Paryżu, Nowym Yorku, Los Angeles). Na początku lat dziewięćdziesiątych, w amerykańskim wydawnictwie "Morpheus International" ukazały się dwa albumy poświęcone twórczości Jacka Yerki: "Mind Fields" - do którego 34 opowiadania napisał znany pisarz amerykański, Harlan Ellison, oraz "The Fantastic Art of Jacek Yerka" - ilustrowany autobiograficznymi tekstami. Obydwa albumy odniosły wielki sukces, zajmując czołowe pozycje w rankingach najlepszych albumów artystycznych 1995 roku. Wydawnictwo przygotowuje specjalny, retrospektywny album obejmujący całość twórczości artysty, zatytułowany "Field of Vision". W 1995 roku Jacek Yerka uznany został najlepszym malarzem "fantastycznym" w Stanach Zjednoczonych. Jest laureatem prestiżowej nagrody "World Fantasy Award", wybranym spośród 260 nominowanych do niej artystów - malarzy i pisarzy uprawiających fantasy i zarazem pierwszym spoza Stanów Zjednoczonych jej zdobywcą. Od dziesięciu lat artysta współpracuje na stałe z galerią w Beverly Hills w Los Angeles. Prace artysty można podziwiać w licznych muzeach i zbiorach prywatnych na świecie, przede wszystkim w Polsce, USA, Japonii, Francji i Niemczech.

"Twórczość Jacka Yerki może być opisana tylko jako fantastyczna - w każdym sensie tego słowa. Unikalna, fantastyczna wyobraźnia, w połączeniu z perfekcyjnym warsztatem sprawiają, iż te przepełnione kolorem płótna są jednocześnie piękne, tajemnicze i doskonałe".
The Bloomsbury Review

"Tak wielki sukces Yerki, już w pierwszym roku jego obecności na rynku amerykańskim dowodzi, iż po otwarciu granic, może on być dla Polski wyjątkowym towarem eksportowym"
Omni Magazine

"Obrazy Yerki są olśniewające. To określenie wystarczy za wszystkie inne."
Harlan EllisonOficjalna strona artysty: www.yerka.pl


redakcja|nota prawna
© 2003-2022 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.