PORTFOLIO
BOŻENA BARANOWSKA

BB dla WW
Projekt - Wspólna płaszczyzna

Urodzona w Knyszynie (Podlasie) w 1957 roku. Absolwentka krakowskiej Akademii Pedagogicznej - Instytut Sztuki. Uprawia malarstwo olejne i rysunek. Prowadzi zajecia "Wiedzy o kulturze" z uczniami szkoły średniej, a takze warsztaty dla nauczycieli w zakresie sztuki i kultury. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, USA, Francji, Włoszech i Niemczech.

"(...) Twórczość traktuję jako terapię. Uwolnienie emocji dobrych i złych. Poprzez kontakt z płótnem i farbą... wyzwalam z siebie to co przeżywam. Największą uwagę zwracam na fakturę... to podstawa. Uwielbiam tworzyć swoje obrazy przy muzyce i w samotności..., wtedy mogę uwolnić swoją wyobraźnię twórczą.. To moja biografia. Nie maluję pejzaży, natury... jednak inspiruję się po części nimi. W swoich działaniach, chcę przekazywać siebie... swoje wnętrze, stany psychiczne, które przeżywam w danej chwili... bez narzucania jakichkolwiek zasad. Interesuje mnie całkowita spontaniczność... i twórcza wolność. I jeszcze jedno... bardzo chciałabym aby w moich obrazach można było usłyszeć muzykę... pod wpływem której tworzę w danym momencie. Reszta należy do odbiorcy." Bożena Baranowska

"Do działań we "Wspólnej płaszczyźnie zostałam zaproszona 2 lata temu . Zainspirowana ideą pomysłu, bo coś nowego i tematy "życiowe", bez których człowiek nie istnieje: "życie", "miłość" "śmierć", stworzyłam swoje wizje trzech wyjściowych tematów na płótnie o wym. 50x50 które są warunkiem idei. Następny etap, to praca z drugą osobą w towarzystwie swoich pojedyńczych prac ,gdzie efektem jest "wspólne dzieło" na płótnie o tych samych wymiarach. Jak znaleźć się z drugą osobą na wspólnej płaszczyźnie? To pytanie zmobilizowało mnie do współpracy, a zarazem zastanawiałam się "jak to będzie?" i jakie będą efekty tych działań? Każdy człowiek jest inną osobowoscią? trochę egoistyczną, trochę samotną, szczególnie w twórczości... no i indywidualizm, a także uczucia i emocje, które są nieoderwalne w akcie twórczym. Przecież obraz, który powstanie, to tak jak dziecko - tylko moje. A we wspólnym działaniu? Jednak ciekawa samego procesu twórczego, a także jego efektów, podjęłam się tego zadania. Istotnym powodem, była również ciekawość poznania partnera w trakcie aktu twórczego? jego osobowości, zachowań, nie tylko poprzez malowanie, ale i rozmowy, wspólne pomysły i wizje. To wielkie doświadczenie, nauczyło mnie cierpliwości, kompromisów, szacunku do patnera. Powstały fantastyczne kompozycje, czego efektem stała się monumentalna, wieloczęściowa, wielobarwna kompozycja. Moją obawą było to, że w tego typu działaniach, zostanie ograniczona moja swoboda twórcza. Jednak nie stało sie tak. Czułam sie wolna w swojej indywidualności. Było to dla mnie wielkie i znaczące doświadczenie artystyczne i duchowe. "Wspólna płaszczyzna", to pomysł ,który jest otwarty dla chętnych. Zatem zapraszam do wspólnych działań we "Wspólnej płaszczyźnie". Ostatni etap tej idei to pokazanie efektów wspólnego działania na wystawach. I tak, pierwsze efekty wspólnych działan Teresy Lange (autorki pomysłu) i Doroty Jaworskiej pokazane zostały po raz pierwszy w Krakowie. Proces rozrastania się wspólnej płaszczyzny do której dołączali kolejni artysci: Maria Grodzecka, Danuta Hanke, Janek Bochnak, Jurek Treit, Wiesław Plezia, Janusz Migasiuk, no i ja, nadawał coraz efektowniesze rezulaty. Pokazaliśmy je w kilku miejscach Polski: - Kraków, Centrum Sztuki Współczesnej "Solvay", - Mielec, Samorządowe Centrum Kultury, - Sędziszów, Dom Kultury, - Strzyżów, Dom Kultury i Kraków, Pałac Sztuki. Oczywiście nadal będziemy pokazywać "wspólną..." i zapraszamy chętnych artystów do współpracy."
Bożena Baranowska

Wystawa indywidualna:

  • Hotel Elektor Krakow 2000.

Wystawy zbiorowe:

  • Dom Sztuki Rzeszów: 1993, 1994, 1995, 1996;
  • Galeria Capri Sauro Sorento Włochy, 1999;
  • Centrum Sztuki Wspołczesnej "Solvay", Krakow, 2000;
  • Samorządowe Centrum Sztuki, Mielec, 2001;
  • Pałac Sztuki, Krakow, 2002;
  • Dom Kultury "Podgorze", Krakow, 2003.
  • Centrum Sztuki Współczesnej "Solvay", Kraków 2003/2004, wystawa z cyklu "Nauczyciel i uczeń".

Kontakt: boba5@poczta.onet.pl


redakcja|nota prawna
© 2003-2019 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.