PORTFOLIO
MAŁGORZATA MIZIA

Urodzona w 1952 roku w Krakowie, gdzie w 1975 roku uzyskała dyplom architekta. Obecnie adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Uprawia malarstwo sztalugowe. Maluje portrety, architekturę, krajobraz. W dorobku ma 13 wystaw indywidualnych a także udział w wielu wystawach zbiorowych i konkursach. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Włoszech, Niemczech, Hiszpanii, Australii i Kanadzie.

"Jestem krakowianką. Z urodzenia, z wyboru i... z konieczności. Tutaj się uczyłam i otrzymałam dyplom magistra, potem doktora, a wszystko na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie ugrzęzłam na dobre i na złe i pracuję nadal jako adiunkt. To zawód wyuczony, ale odkąd pamiętam zawsze towarzyszyły mi muzyka i malarstwo. Nauka architektury wyparła naukę muzyki, ale malarstwo wytrzymało próbę i odtąd wszystkie moje działania biegną dwutorowo a właściwie łącząc się i uzupełniając. W malarstwie przewijają się tematy (kiedyś dominowały) architektoniczne - w architekturze malarstwo jest początkiem wszystkich moich działań i projektowych, i bardziej lub mniej naukowych i nawet dydaktycznych. Sam doktorat był próbą usankcjonowania współistnienia i współzależności malarstwa i architektury, rozszerzając ich relacje na wszystkie inne sztuki, albowiem, de facto Sztuka - jak prawda - jest jedna. Malarstwo było dla mnie zawsze wentylem bezpieczeństwa. Dawało całkowitą bezwarunkową przyjemność, upust pasji, nieskrępowaną wolność wyrazu. (...) "Wokół Limanowej" to moja pierwsza wystawa pejzażu. Do takiego tematu musiałam dorosnąć. Jak ogrodnik amator, który długo fascynuje się najbardziej wyszukanymi gatunkami róż, potem storczyków, aby wreszcie odkryć prawdziwe piękno łąkowego obrazu. A że Limanowa? - bo tam akurat upływa mi spory epizod życia, zresztą również z wyboru; krajobrazy tamtejsze nie ustępują tym ogólnie uznanym. I jeżeli zdołałam choć w niewielkim stopniu oddać ich prawdziwe uroku, nawet jeśli skrzywione własnym spojrzeniem - to będzie to moją satysfakcją."

"Ma Limanowa swoje uroki. Beskidy to te góry, które nie straszą swą nieprzystępnością, nie wieją grozą skalistych ścian, nie pną się het w niebo. Ale też gdzie sięgnąć wzrokiem tego nieba dotykają. Mój poprzedni cykl obrazów - to zachwyt nad beskidzkimi wzgórzami wokół Limanowej (wystawa Tarnów 2000). Ale okazało się, że prawdziwie urokliwe jest niebo nad Limanową. Prawdopodobnie niebo jak niebo - wystarczy mieć dostatecznie szeroki widnokrąg do obserwacji żeby zauważyć bogactwo zjawisk przyrodniczych. Zapewne. Zapewne jest to tak "normalne" jak powietrze wokół nas. Oczywiście dopóki jest i dopóki jest dość czyste i przezroczyste. Mnie - jako mieszczuchowi, któremu szeroki widnokrąg nie jest dany na codzień do oglądania, niebo nad Limanową pojawiło się jako fantastyczne nowe doznanie. Miasto z samej swojej istoty zawęża widoki nieba do małych wąskich kadrów, a natłok tzw. miejskich zajęć i przymusów nie pozwala rozpłynąć się w podziwie dla natury. Tak więc mając wreszcie okazję objęcia wzrokiem całego firmamentu od krańca do krańca popadłam w zachwyt nieskończonej swobody, bezkresu, bezwarunkowej wolności, zachwyt nad płynną zmiennością, kolorytem i nieprzewidywalnością. Równocześnie prostota rysunku, nieuchwytność formy raz pierzastej, raz ołowianej, to znów nieobecnej, wprowadzającej nastrój pogody i słońca, radości albo nostalgii, to znów przygnębienia i zamyślenia wprawiły mnie w prawdziwy podziw. Pewnie można by się tymi zjawiskami napawać bez końca. Ale mam nadzieję, że nawet tych parę ujęć utrwalonych na moich kanwach da Państwu choć odrobinę zadumy nad urodą Beskidów i łaskawe wspomnienie o mnie jako malarzu." Małgorzata Mizia

Wystawy indywidualne:

 • galeria "Gil" PK - 1970
 • SARP O. Kraków - 1980
 • galeria PSP Tarnów - 1984
 • galeria PSP Zakopane - 1984
 • galeria "Dworek Białoprądnicki" Kraków - 1985
 • galeria DK "Podwawelski" Kraków - 1985
 • "Dom Polonii" Kraków - 1985
 • "Galeria Pod Różą" Kraków - 1987
 • galeria "Niebieska" MPB im. J. Słowackiego Tarnów - 2000
 • "Willa Decjusza" Kraków - 2000
 • galeria "Na Piętrze" SCIPG Zabierzów - 2000
 • galeria "Epicentrum" - Chełmek 2002
 • galeria "Filia 8" Tarnów - Mościce 2002
 • galeria "Dworek" Kraków, Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki - 2002
 • galeria DK "Podgórze" - Kraków 2003

Każdy obraz można zakupić. W razie zainteresowania, pytania proszę kierować na e-mail: mrowka@ceti.com.pl


redakcja|nota prawna
© 2003-2019 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.