PORTFOLIO
JOANNA KIELICHOWSKA

Joanna Kielichowska ur. w 1977 r. w Bydgoszczy, w latach 1998-2003 studiowała malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Jest stypendystką 2000/2001 Socrates/Erasmus w Niemczech na uczelni Fachhochschule w Hildesheim. Podczas rocznego pobytu na stypendium rozpoczęła malować cykl portretów. W roku 2001 Joanna Kielichowska zrealizowała dla Polsko-Niemieckiego Instytutu w Darmstadzie, projekt w formie książki bibliograficznej die Hoffnung - Nadzieja, zawierającej 5 oryginalnych grafik w technice drzeworyt-sitodruk. Karl Dedicius, założyciel Instytutu, otrzymał z rąk autorki na swoje 80-te urodziny pierwszy egzemplarz z dziesięciu wydanych. Jej twórczość obejmuje głównie tematykę portretu i postaci ludzkiej.

"Pobyt w Niemczech oraz fascynacja różnymi kulturami i rasami były motorem do powstania cyklu portretów kontynuowanych przeze mnie po powrocie do kraju. Portretów bazujących na bezpośrednim kontakcie z drugą osobą oraz budowaniu z nią relacji poprzez sam proces tworzenia. Poszukiwałam odpowiedzi na samotność jednostki oraz chciałam ją umiejscowić i określić nadając jej nowy osobisty wizerunek. Było to jednocześnie poszukiwanie prawdy o samym sobie jak i prawdy o drugim człowieku - pragnienie dotarcia do ego. Obecnie moje zainteresowania człowiekiem przesunęły się w kierunku badania samej formy. Powielając schemat - oczy, usta, nos - tworzę coraz to nowe wariacje na ten sam temat. Malowane przeze mnie twarze są piękne niczym wykute w marmurze. Jest to jednocześnie ten rodzaj piękna, który oddala od codzienności i sprawia, że wyobcowanie jednostki staje się tym dotkliwsze."
Joanna Kielichowska

Malarstwo dla Joanny Kielichowskiej jest najbliższą formą wyrazu. Pasjonuje ją również fotografia i grafika. Artystka należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. W roku 2003 otrzymała wyróżnienie na IV Triennale Autoportretu w Radomiu. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Niemczech i Holandii.

Wystawy indywidualne:

  • 2001 - "Portrety hildesheimskie", malarstwo, grafika, fotografia, Galeria 011, Toruń, Polska;
  • 2001 - Grafika, klub Penguin, Hildesheim, Niemcy;
  • 2002 - "Zachęta-Inspiration", Dom Kultury, Koronowo, Polska;
  • 2003 - Malarstwo, 9 Drachen Park (Polski Pawilon z Expo 2000) Hannover, Niemcy.
  • 2006 - "Portrety", galeria "Brda" pod Patronatem Galerii Miejskiej BWA, Bydgoszcz

Wystawy zbiorowe:

  • 2001 - Malarstwo, KHG Zentrum, Hildesheim, Niemcy;
  • 2001 - Malarstwo i grafika, galeria Epikur Malte Cavalli'ego, Hohenhammeln, Niemcy;
  • 2003 - IV Triennale Autoportretu, Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Radom (wyróżnienie);
  • 2003 - Wystawa ZPAP-u okręgu bydgoskiego, Biuro Wystaw Artystycznych, Bydgoszcz.

Kontakt: jkielichowska@yahoo.com


redakcja|nota prawna
© 2003-2019 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.