PORTFOLIO
MARIUSZ KACZMAREK

Urodził się 08.02.1976 w Sulęcinie. Student Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej w Zielonej Górze. Związany z grupą Pławna 9. Uprawia malarstwo, rysunek, ceramikę. Od roku 2002 bierze czynny udział w akcjach plastyczno-happeningowych grupy Pławna 9 pod kierunkiem jej szefa, Dariusza Milińskiego.

"Być może ktoś zapyta czy warto utrwalać na płótnach lub zdjęciach przedmioty codziennego użytku, butelki, rower, lampy i krzesła, czy warto odnotowywać nastrój spotkań z przyjaciółmi, albo fakt, że zjadło się rybę? Warto, jeżeli potrafi się do tego przekonać widza. Kaczmarek potrafi i czyni to z rozbrajającą szczerością, z młodzieńczą fantazją i wiarą, że Jego Świat, jest także Naszym Światem. Chciałoby się, aby jego obrazy były rzeczywistością. Aby otaczali nas tylko przyjaciele, a butelka po wypitym Jagermaisterze znaczyła tylko tyle, ile naprawdę znaczy..."
Zdzisław Garczarek

"Czasem z szeroko otwartymi ramionami, niejako entuzjastycznie przyjmując życie, czasem zaś z rozważnie trzymającymi kierownicę, aby w pełni uchwycić chwilę (albowiem temat często traktowany jest przez artystę na różne sposoby), na rowerze, którego trzęsące się koła można dostrzec na płótnie w szalonym obrocie wraz z wesoło pedałującym człowiekiem z uśmiechem na ustach. Tuż przed nim, na ramie pojazdu, także uśmiechnięta młoda kobieta, raz obejmująca swego rycerza, innym razem zdaje się marzycielsko wspierać na łokciach. W pełni oddana promienieje. Światło, robiące wrażenie nocnego (dominują niebieskości) nie jest mroczne, lecz słodkie, prawie pieszczotliwe, przyjazne... Można by się prawie czuć jak w jednym z neorealistycznych filmów włoskich z lat 50 ; niektóre graffiti na płótnie, pewne napisy zachęcałyby nawet do takiej wizji dzieła. Wszystko to oddycha prostym życiem i niewinnością. Ku jakiej przyszłości jadą tacy szczęśliwi, czy sami to wiedzą? Oczywiście nie, ale w danej chwili są oni na wieczność unieruchomieni w naiwnej ufności... La vita e bella! (wł.: Życie jest piękne!) Jak mogłoby być inaczej: jest miłość, młodość, muzyka (mandolina, akordeon ?), które zdają się wychodzić z obrazu..." Alec Anikinow

Wystawy indywidualne:

2000 - Galeria "Dialog" - Kostrzyn nad Odrą
2001 - Galeria "Azyl ART" - Gorzów Wlkp.
2002 - Galeria "Stolarnia" - Gorzów Wlkp.
2002 - Galeria "Dialog" - Kostrzyn nad Odrą
2003 - Galeria "Zak" - Poznań
2004 - Galeria "16 Ram" - Gorzów Wlkp.
2004 - Galeria "Małych form GBP" Jelenia Góra
2004 - Galeria "Szalom" Kraków
2004 - Galeria Fotografii - Świdnica
2004 - Klub Nieudaczników - Berlin
2004 - Galeria "Dialog" - Kostrzyn

Wystawy zbiorowe:

2001-2003 - Salon Młodej Sztuki - Gorzów Wlkp.
2003 - "Tort żywiołów" - Słubice, Kostrzyn nad Odrą

Uczestnik plenerów malarskich:

1995-2003 - Sztuka Na Granicy - Kostrzyn nad Odrą
2000 - Plener Malarski - Agullana Hiszpania
2001 - Plener Ceramiczny - Barlinek
2003 - Plener Sztuk Wszelkich - Pławna

Kontakt: www.tiruriru.com


redakcja|nota prawna
© 2003-2022 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.