HISTORIA SZTUKI
ANDRZEJ GAŁEK
Paweł Giergoń    10-04-2010

Andrzej Gałek (1916-1993) był synem znanego malarza, Stanisława Gałka (1876-1961). Całe życie zawodowe związał z Zakopanem. Z wykształcenia był architektem. Z zamiłowania - malarzem. W swoim dorobku artystycznym posiadał obrazy olejne i akwarele, głównie o tematyce tatrzańskiej. Cenione są jego obrazy na szkle, ukazujące codzienne życie mieszkańców Podhala.

W Domu Turysty w Zakopanem znajduje się pokaźna kolekcja obrazów Gałka, stanowiąca pierwotne (z lat 50-tych XX wieku) wyposażenie obiektu - wielkoformatowe kompozycje zdobią ściany korytarza pierwszego piętra. Kameralne, małe obrazki, ozdabiają m.in. salę kominkową (tzw. Sabałówkę) oraz dwa apartamenty. Szczególnie cenne są obrazy wielkoformatowe, które oprócz walorów artystycznych, pełnią również zadania edukacyjne - ostrzegają turystów, jak należy zachowywać się na szlakach Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Zainteresowania Andrzeja Gałka malarstwem na szkle zaowocowały m.in. wykonaniem przez niego stylowych witraży do kościoła Salwatorianów w Zakopanem.

Foto i opracowanie: Paweł Giergoń


redakcja|nota prawna
© 2003-2019 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.