WYSTAWY
KRAKÓW - JAN FEJKIEL GALLERY
Anna Sadowska - Części zamienne
17.04.2009 - 02.05.2009

17.04.2009 - 02.05.2009
[...] Anna Sadowska od kilku lat oprócz grafiki warsztatowej zajmuje się projektowaniem komputerowym. Ciekawe jednak, że praca w nowym otoczeniu nie inspiruje prób – coraz przecież modniejszej – grafiki cyfrowej. Wręcz przeciwnie. Przebywanie w środowisku softwarowym wywołało gwałtowną reakcję wystudzonych zmysłów. Potrzebę zapachu, dotyku, konkretu. To bez czego artysta z krwi i kości żyć nie może. Jej uwaga kieruje się ponownie ku twardemu dyskowi grafiki warsztatowej – metalowej matrycy. Zawsze interesowała ją jej materialność, naturalna faktura, ubytki i niedoskonałości. Tym samym nie jest dla niej jedynie pośredniczącym w przekazywaniu obrazu niewidocznym lustrem, lecz pełnoprawnym tworzywem graficznej rozgrywki. Przedmiot utożsamiony zostaje z obrazem. Zmysłowa aura warsztatu grafika jest jej bliższa od sterylnej pracowni komputerowej, stanowi też ożywcze antidotum na wirtualną rzeczywistość. Prace pokazywane na dzisiejszej wystawie odbija z przedmiotów znalezionych; na śmietniku, złomowisku, składzie metalu. Fragmenty blach, żeliwa; elementy stalowych konstrukcji i łączników poddaje obróbce; wyklepuje, czyści, trawi kwasem. Tak spreparowany obiekt odbija na papierze. Z okrągłych dekli, nadżartych rdzą płaskowników, perforowanych siatek tworzy swój nowy heavy metalowy świat; postaci, mechanizmy, konstrukcje - już nie iluzoryczne lecz, jak nigdy wcześniej, materialnie.

Ta nowa „przedmiotowość”, mimo swego naturalizmu, wychładza emocje wcześniejszych prac. Liryczną abstrakcję, od której zaczynała, żywiołową ekspresję rysunku w późniejszych latach zastępuje teraz namacalny, przedmiotowy konkret prowadzący do geometrycznego porządku i architektonicznej konstrukcji. Opcja wyrazista i jednoznaczna – wydawało by się – gdyby nie pojawiające się tu i ówdzie w złomowanym świecie akcenty żywego koloru: czerwień, róż, żółcień, odcienie, które, jak sama artystka mówi, „odpowiadają jej w tym sezonie”. Kolor jest tu elementem sztuczności i humoru, który podkreślają także tytuły prac, ale i znakiem otwartości w jej zawsze żywej, podatnej na zmiany grafice. (Jan Fejkiel)

Anna Sadowska przez rok studiowała na ASP w Łodzi, a latach 1994-98 na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni wklęsłodruku prof. Andrzeja Pietscha. Pracuje najchętniej w technikach metalowych ( akwaforta, sucha igła), uprawia też malarstwo i rysunek, zajmuje się projektowaniem graficznym. Ma w swym dorobku kilka wystaw indywidualnych w Polsce, Francji , Szwecji, Bułgarii, na Węgrzech. Jest laureatką nagród na Ogólnopolskim Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu (1999), a także w konkursach na Grafikę Roku i Grafikę Miesiąca organizowanych przez ZPAP w Krakowie (Grand Prix, liczne nagrody i wyróżnienia). Należy do artystycznej, kobiecej Grupy 13. W Jan Fejkiel Gallery oprócz wystaw indywidualnych pokazywała swe prace na wystawie zbiorowej( Poza passe-partout, 2006) oraz z Grupą 13 ( Mężczyzna, 2002).

Jan Fejkiel Gallery. ul. Grodzka 65, 31-001 Kraków
Kontakt: www.fejkielgallery.com


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2019 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.