RZEŻBA
HAMBURG - POMNIK DEPORTOWANYCH Z POWSTANIA 1944

Autor: Jan de Weryha-Wysoczański
Data odsłonięcia: 1 września 1999
Materiał: granit strzegomski
Wymiary: płyta 30m kw., droga długości 11m, wysokość granitowych bloków do 45cm
Napisy: ...Pokój dany jest na ziemi tym, którzy miłość mają i ofiarę...

Pamięci ponad 6000 Polek i Polaków, którzy podczas Powstania Warszawskiego i po jego stłumieniu zostali deportowani do obozu koncentracyjnego Neuengamme i podobozów oraz w hołdzie wszystkim Ofiarom.

Polonia. Hamburg 1.9.1999

Pomnik na terenie byłego obozu koncentracyjnego Neuengamme w Hamburgu poświęcony Polakom deportowanym do Niemiec po klęsce Powstania Warszawskiego. Powstał z inicjatywy Związku Polaków w Niemczech, popartej przez środowisko Polonii w Hamburgu. Zaprojektowany został w formie kwadratowej, wypolerowanej powierzchni granitowej, składającej się z 36 mniejszych płyt, każda o wym. 90x90 cm, z leżącymi na niej w trzech rzędach 30-toma łupanymi blokami granitowymi, zwiększającymi sie ku tyłowi pomnika. Do pomnika prowadzi droga wyłożona granitowym kruszywem.

"Elementy granitowe o zwartym porządku architektonicznym, położone na kwadratowej płycie kamiennej symbolizują perfekcjonizm totalitarnego systemu. Surowa ręczna obróbka leżących na płycie elementow wskazuje na indywidualność jednostki ludzkiej, nie chcącej dopasować się do wymogów systemu narodowo-socjalistycznego. Wyłożona kruszywem granitowym droga prowadzacą do płyty pomnikowej przypomina gehennę, jaką przechodzili skazani na zagładę więźniowie obozów koncentracyjnych." (Jan de Weryha-Wysoczański)

Opracowanie: Paweł Giergoń
na podstawie materiałów przekazanych przez autora pomnika


redakcja|nota prawna
© 2003-2021 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.