RZEŻBA
WARSZAWA - POMNIK OFIAR TERRORU KOMUNISTYCZNEGO 1944-56

Autorzy: Maciej Szańkowski, Sławomir Korzeniowski (współpraca)
Data odsłonięcia: 26 września 1993
Materiał: granit (kamienie), brąz (krata, krzyż, detale)
Wymiary: wysokość 8 m, szerokość 20 m
Napisy: Przechodniu,
Pochyl czoło, wstrzymaj krok na chwilę, Tu każda grudka ziemi krwią męczeńską broczy, To jest Służewiec, to nasze Termopile, Tu leżą ci, co chcieli bój do końca toczyć. Nie odprowadzał nas tu kondukt pogrzebowy, nikt nie miał honorowej salwy ani wieńca, W mokotowskim więzieniu krótki strzał w tył głowy, A potem mały kucyk wióżł nas do Służewca.

...Z jej imieniem na ustach zwyciężyć lub zginąć, Szliśmy w oddziałach "Wilka" i murach Starówki, Pod Narvik, pod Tobruk, pod Monte Cassino, By w tym piasku kres znaleźć żołnierskiej wędrówki...
anonimowy więzień Mokotowa

Pomnik usytuowany w pobliżu kościoła św.Katarzyny na warszawskim Służewie, powstał w wyniku dwuetapowego konkursu, rozstrzygnietego w 1991 roku. Fundatorami przedsięwzięcia byli: parafia św. Katarzyny, Społeczno-Kościelny Komitet Uczczenia Ofiar Terroru Władzy z lat 1944-56, Urząd Miasta oraz Wojsko Polskie. Pomnik stanął w pobliżu łąki, na której od 1945 roku do połowy lat 50. pochowano potajemnie ponad dwa tysiące osób zamordowanych przez reżim stalinowski w więzieniu na ulicy Rakowieckiej. Miejsca pochówków miejscowa ludność znaczyła kamieniami, stąd forma pomnika, będącego jednym z najciekawszych rozwiązań rzeźby polskiej końca XX wieku i znaczącym dziełem w dorobku znakomitego artysty, Macieja Szańkowskiego.

Opracowanie: Paweł Giergoń


redakcja|nota prawna
© 2003-2021 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.